“திருமண்” என்னும் மதச்சின்னம் கேலிக்கூறியதா?

33
26,942 views

விகடன் குடும்பத்திலிருந்து புதியதாக வெளிவருகிறது “டைம் பாஸ் ” என்னும் இதழ், இதற்கான விளம்பரம் ‘சன்’, மற்றும் ‘புதியதலைமுறை’ டி‌வி களில் வெளிவருகிறது, விளம்பரம் இதுதான் தன்னை காதலிக்கும் பெண்ணிற்காக ஒருவன் பணம் செலவழிக்கிறான்.காதலை பெண் டைம் பாஸ் போல செய்து அவனை ஏமாற்றிவிட்டு செல்கிறாள். இப்போது வாலிபன் பணம் எடுக்க செல்லும் போது ஏடி்‌எம் மிஷின் நாமத்தினை காட்டுகிறதாம்.

ஹிந்துமததில் உள்ளவர்களான வைஷ்ணவர்களின் மதச்சின்னம் திருமண். திருமாலின் பெயர்களை (நாமம்) சொல்லி நெற்றியில் இட்டுக்கொள்வதால் நாமம் எனப்படுகிறது. இதற்க்கு ஏமாற்றதின் அடயாளம் என பொருள்படும்படி ஒரு பத்திரிகை விளம்பரம் செய்வதை நகைச்சுவையாக எடுதுக்கொள்ள முடியவில்லை. இதை போன்றே மற்ற மதச்சின்னங்களை கிண்டல் செய்து விளம்பரம் வெளியிட முடியுமா? அதன் பின் விளைவுகள் என்னவாகும் என்பது தெரியும்.

கார்ட்டூனிற்கும், வைரமுத்து பாடல் வரிக்கும் பிரச்சனை கிளப்புவது எப்படி சரியோ, அப்படி சரியானது ஸ்ரீவைஷ்ணவர்களின் மதச்சின்னம் கேலிப்பொருள் அல்ல என நாம் உணர்துவதும், பத்ரிகையை கண்டிப்பதும். அறச்சீற்றமும், மான உணர்ச்சியும் நமக்கு இல்லயா? திருமண் ஏமாற்றத்தின் அடயாளம் என இவர்களுக்கு யார் சொன்னது? அப்படி நினைப்பார்கள் எனில் இவர்களது ஆன்மீக பத்ரிகைகளில் திருமண் உள்ள பெருமாள் படங்களினை வெளியிடாமால் இருப்பார்களா ?

கேட்க நாதி இல்லையா ?

இப்படியே சென்றால் திருமண் இட்டுக்கொண்டு வெளியே போகமுடியாது. பஸ்சிலும் ரயிலிலும் கூட போகமுடியாத நிலை வரும் கடைக்காரன் கூட பொருள் தரமாட்டான் சகுனம் சரியில்லை என யாரும் எதிரே வரமாட்டார்கள். இது அதீத கற்பனை அல்ல, இதே நிலை கலப்பிரர்கள் காலத்தில் விபூதி விஷயத்தில் சைவர்களுக்கு ஏற்பட்டது,அதற்கு எதிர்ப்பு தெரிவுக்கும் முகமாக உடலெங்கும் வீபூதி தடவிக்கொண்டு வெளியே வரும் பழக்கத்தை சைவ சாமியர்கள் உருவாக்கினார் இன்றும் கூட சில சைவர்கள் உடலெங்கும் வீபூதி தடவியபடி வருகின்றனர் ஆனால் காரணம் அவர்கள் உணராதது.

கண்டனங்களை பதிவுசெய்ய- boss@timepassonline.in phone 044-66802980

Print Friendly, PDF & Email

33 COMMENTS

 1. This is a shame thing for a magazine to publishing like this. In olden days the Vikatan name is “ANANDHA” but nowadays for getting cheap publicity and business they are doing like this. If the Vikatan has gets to publish any other community like this, after that they will see the reaction from that particular community. They also keep it in mind that no Vaishnavite till now cheated anybody after wearing THIRUMANKAPPU in their forehead. So the Vikatan Group should think carefully before publishing also they should not hurt any particular community in the future.

 2. sir,
  this is the age old joke in our society. Nobody cared for this,so far. people used to say, PATTAI NAMAM .if someone cheats by not returning money or some things to the person, the comment is like this. I do not till now understand, why no one cared about this so far.
  Another work is GOVINDA our Supreme Lord.
  Malathi

 3. I concur with your view. I have been holding similar
  opinion all these years, with my conviction getting all the more
  justified with the passage of time and with so many atrocities
  happening around, more particularly in TN which has been
  notorious for such indecent activities on religious front.

  I also used to think why such an onslaught, targeting a particular
  community, notwithstanding being vulnerable, is allowed to go
  on unabated and continues unnoticed even without a formal or
  at least a token protest. I would like to compliment you for taking
  up that cause, which is very much relevant.

 4. Dear Sir,It has become a habit of hindus to redicule the tradition of their subsect from time immorial for we Hindus are not reacting to the offence committed by our people.This is the reason that people of other faith blatantly insult and offend our tradition.Magazines and papers shouldnot offend the Hindus tradition and their beleifs.As said they will not dare to redicule other faiths for it will result in widespread retaliation.I hope good sense will prevail with our people.25.10,12

 5. “Anandha Vikadan is become Waste Vikadan”

  “Vikadan means Commedy” Instead of Tiruman they can use their own name or symbol, whereever they want in the ATM or in their Forebead….

  Hate these kind of Cheap attitude.

  The entire management, staff and families of this Waste Vikadan, should never step into any Vaishnava temple, if they don’t apologise for this.

 6. Very bad . These magazines publish any cheap things to gain publicity particularly making fun of srivaishnava based aspects like “namam”. Also usage of “Govinda thirunamam” when something doesnt work. Unfortunate thing is this has become common between brahmins as well. So just remaining quiet would only worsen the situation .

 7. It is unfortunate that the entire sections of our society make symbolic use of our THIRUMANN for bankruptcy, cheating or getting cheated so on and so forth. I agree we should stand united on this issue and our protests should be strong, sound and heard .

 8. Respected Vigadan publisher ,
  sorry we are still giving respect for you. But you dont have any respect for a very old and very rich dharma followed in our country. Are you not ashamed to criticize one of your old tradition which has been brought up by so many great leader Gandhiji himself was fond of the song Vaishnava Janatho song. If you have guts to put other symbols and criticise that then you cannot run your show then how come you thought you can criticise the sacred symbol of vaishnavites. Because of srivaishnavam still living in this country we are getting rain and you can able to live happily and also you are able to criticise like this. You dont have any rights to critize our community symbol . We are very unhappy with your act.

 9. Yes, it is rather sad that this kind of comment is made on Hinduism. We have to blame first Hindus only. In the name of secularism we freely make wounding comments about our own religion. Even some of the newspapers make such remarks.
  The only way of countering this effectively is to wear our symbols whether is Tirumann or Tiruneer (Vibuti). It is becoming less and less common to see people wearing Dwadasa Namam or Vibuti in at least 8 places. Even yajnopaveetham is cast of by our people. Very, vary sad indeed.

 10. it is not only vikatan, all media like cinema,magazines,serials take it granted that bramins saivas and vaishnavas used for cheap comedies like that.If they have guts let them make a cartoon/joke with Christian and Muslims, the very next day their office will be on fire.
  They should understand that and act,pleasedon’t comment again.Give respect to the beliefs.

 11. I guess this is purely because of division within the Vaishnavite that helps others to take advantage. Lets put our house in order and then fight for cause. I believe that is why such casual remark on Thiruman is made in all sections. We all belong to Him and follow what Sri. Ramanuja showed. Lets take this our oath in his 1000th year. Sorry if I am wrong

 12. Because of the cheap publicity and due weightage given to advertisements increases the commercial value. But, at the same time politicians in order to fetch minimum guarantee for votes encouraging and discouraging the majority people of Hindus. Wait, the day will come like that of ancient days and world will change, even the western,asian ,europe,American,Japanese,Chinese are started following and learning our mnathras. Now, it is a chance for Sankskrit scholars can translate their learned mantras,agamas ,daily routines into other languagues and must spread the truth of olden hindu culture. i appeal all the scholars do not take rest start writting for the younger generations and inform the need,essentials,necessities of olden hindu joint family culture and values of each and every gesture to this modern world. thanks, kpgchari. chari.govinda@gmail.com

 13. Not just magazines even political parties take us for granted. All they need is to become popular in the state/country by attacking a group who will not hit back. It is time for us to hit back legally…

 14. If I am correct this magzine was started in the pre-independence days to project our Indian Freedom movemnet.
  It is a pity that it is encroaching into the freedom of the Brahmins who wear sacred thiruman in their foreheads. This type of malignment is only during the last two/three decades. Lord Sriman Narayanan will take care.

 15. NAMAGAL AAYIRAMUDAYA NAMPERUMANIN PERUMAIGALUM EVBARGALUKKU THERIYATHU YEMPERUMAANIN THIRUMANIN PERUMAYUM EVARGALUKKU THERIYATHU EVARGALAI PADITHAVARGAL YENRU KOORUVATHU SERIPPUKKURIYA VISHAYAM AADALAL EVARGAL KOORUVATHAI ALAKSHIYAM SEIVATHU THAAN SARI

 16. sir,just ignore it The traditional Hindu magazine’s decency and dignity have all gone with Vaasan. Now it in the hands of youngsters who have scant respect for hinduism and its ideologya and that is why our country is like this.’

 17. VIKATAN MUST HAVE TO APOLOGIZE THIS KIND OF CHEAP PUBLICITY, AND DOES NOT BOTHER ABOUT OUR VAISHAVAS FEELING. WHETHER VIKATAN HAVE ANY EXPERIENCE THAT CHEATED BY VAISHNAVAS. THAN WHY SUCH CARTOON PUBLISHED?

 18. போற்றுவார் போற்றட்டும் தூற்றுவார் தூற்றட்டும் திருமண் தரித்து கொள்வதை நாம் ஏன் நிறுத்தவேண்டும்?

 19. I personally condemn this attitude of a magazzine from reputed publisher in my personal capacity as an Iyengar. I have from my childhood days till date use to wear thiruman with pride and devotion. while I use to brush aside the heckle at school and college from my friends as it is from the minds of less knowledgeable of Lord Vishnu , I am pained that such irresponsible act has been committed a mass media. Let the media spread the good feelings of unity in the society. I wish the erring will correct their path.

 20. Sir,
  Some de-generates use our Thiruman to express disappointment. In a recent meeting at a Corporation a counsellor came with “Thiruman” to express her disappointment over the function of that Corporation. I would only appeal to Shri Vaishnavites to boycot such magazines or tv serials. I remember a writ petition has been filed in High Court seeking a direction to curb this nasty habit.
  S. Sampathkumar

 21. Sir,
  Some misguided people our Thiruman to express disappointment.The only answer is that Sri vaishnavas should wear Thiruman without feeling shy. I remember a writ petition has been filed in High Court seeking a direction to curb this objectionable habit.
  S. Sampathkumar

 22. Ridiculing sreevaishnavas and their thirumankaappu is not new. One can see it modern cinemas too. A popular comedian does it even now. At one time, a Politician from a Dravidian Party ridiculed Sri Gopalaswamy, former Election Commissioner, when a reporter questioned the said politician about a poll related issue. Such people should be taken to task and booked under human rights.

 23. Ananda Vikatan is known for making such scurrilous and unsavory remarks hurting the sentiments of lakhs of our community. If Vikatan Editor should refrain from such remarks. I remember that Vikatan Editor was imprisoned during 1990s for making obscene comment on women. So similar action is called for this time also.

  If Vikatan Editor is having moral courage and tenacity, let him write against E V RAMASWAMI NAICKER, who called entire Tamil community as fools and his followers, so called Tamil Dravidians, are blindly celebrating birth and death anniversaries of their leaders.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here